Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Podstawowa definicja kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny stanowi połączenie kilku zobowiązań w jedno, spłacane w regularnych, comiesięcznych okresach, przy ujednoliconej stopie procentowej.

Dlaczego warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Podstawową korzyścią z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego jest ułatwienie rozliczenia. Może on zostać zastosowany wtedy, kiedy spłacamy wiele różnych należności, na przykład za auto, mieszkanie, sprzęt agd i komputer. Raty za poszczególne zobowiązania zostają wówczas połączone, tak, że zamiast spłacania kilku kredytów spłacamy jeden. Konsolidacja zobowiązań zazwyczaj owocuje nie tylko większą wygodą, zarówno dla płatnika jak i kredytodawcy, ale też redukcją wysokości comiesięcznych kosztów, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłacania.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych: gotówkowy i hipoteczny

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: kredyt konsolidacyjny gotówkowy (kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń) i kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten pierwszy to połączenie zobowiązań konsumpcyjnych, czyli na przykład zadłużenia wynikającego z używania karty kredytowej, rat za telewizor, samochód, lub inną pożyczkę gotówkową (konsolidacja bez hipoteki). Ten rodzaj kredytów konsolidacyjnych dotyczy niższych kwot niż w przypadku kredytów hipotecznych, również okres jego spłaty jest niższy – zazwyczaj wynosi maksymalnie 10 lat.

para bierze kredyt
Czym jest kredyt konsolidacyjny? Zanim skorzystasz sprawdź!

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny natomiast dotyczy większych kwot i w jego przypadku niezbędne jest zabezpieczenie zobowiązania za pomocą hipoteki na nieruchomości, która – co warto zaznaczyć – nie może należeć do kogoś innego. Górną granicę kredytu konsolidacyjnego hipotecznego stanowi przeważnie 70 – 80% wartości nieruchomości wykorzystanej jako zabezpieczenie wierzytelności. Termin spłaty kredytu konsolidacyjnego hipotecznego może wynieść nawet do 40 lat, tak długi okres spłacania stosuje się jednak tylko przy naprawdę dużych sumach.

Kredyt konsolidacyjny a prawo bankowe

Pojęcie kredytu konsolidacyjnego nie występuje w prawie bankowym. Zostało ono stworzone na potrzeby pewnego produktu i jako takie nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. Z punktu widzenia prawa kredyt konsolidacyjny jest po prostu kredytem konsumpcyjnym, a więc pożyczką udzielaną na konkretne potrzeby na zasadach ustalonych pomiędzy klientem a bankiem. Nie istnieją żadne specjalne regulacje dotyczące kształtu umów zawieranych pomiędzy stronami.

O czym należy pamiętać podczas konsolidowania kredytów?

Niewątpliwie ze względu na obniżenie miesięcznej raty za wszystkie zobowiązania i znaczne ułatwienie rozliczania zobowiązań kredyt konsolidacyjny może wydawać się kuszący. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie bezwarunkowo należy obliczyć jakie koszta de facto poniesiemy w związku z tym zabiegiem. Zmniejszenie miesięcznej raty i wydłużenie okresu spłaty zawsze będzie oznaczało zwiększenie całej należności i to wyraźne – często nawet o 30 – 40% całej kwoty. Banki podczas sprzedaży kredytów zazwyczaj starają się używać języka korzyści, akcentując plusy i marginalizując rzeczywiste opłaty, dlatego też tak ważne jest dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem.

By ubiegać się o najlepsze kredyty konsolidacyjne wystarczy wejść na nasz ranking.