Kiedy rozważać konsolidację długu?

Mechanizm konsolidacji długu

Rysunek przedstawiający puzzle
Jeden kredyt zamiast kilku zobowiązań = 1 rata zamiast kilku

Konsolidacja zadłużenia polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt z jednoczesnym ujednoliceniem stopy procentowej. Jej głównym zadaniem jest zmniejszenie kosztów obsługi kredytu, którego spłata odbywa się w postaci jednej comiesięcznej raty zamiast kilku. W ten sposób konsumenci otrzymują szansę na obniżenie wysokości wpłaty comiesięcznej należności, gdyż rata jest niższa od sumy rat konsolidowanych kredytów. Metoda ta stanowi zabezpieczenie kredytobiorców przed utratą płynności finansowej na skutek niewywiązywania się z terminowej spłaty swoich zobowiązań.

Zalety konsolidacji

Głównymi zaletami kredytu konsolidacyjnego są:

  • rata płacona raz w miesiącu zamiast kilku rat z tytułu posiadanych zadłużeń
  • niższa rata w stosunku do sumy rat płaconych co miesiąc
  • dłuższym okres kredytowania, im dłuższym tym niższa rata kredytu

Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie wspomóc konsumentów w sytuacji, gdy borykają się z problemem posiadania wielu kredytów lub pożyczek. Chroni także przez przypadkowym pominięciem spłaty którejś z rat. Bowiem, jeśli raty są regulowane w różnych terminach, istnieje ryzyko, że zapomnimy o kolejnej wpłacie lub po prostu nie będzie nas na nią stać. Nie resetuje on naszej historii kredytowej oraz nie sprawi, że należność, którą jesteśmy winni spłacić zostanie w jakiś magiczny sposób pomniejszona.

Do kogo adresowany jest kredyt konsolidacyjny

Kobieta wypełnia formularz
Każdy kredyt, nawet konsolidacyjny, to ważna życiowa decyzja

Przedstawimy hipotetyczną sytuację. Posiadamy kredyt na remont kuchni, pożyczkę gotówkową z banku na jej wyposażenie w sprzęt AGD oraz kredyt ratalny na samochód. Razem trzy zobowiązania finansowe, które należy spłacać w postaci trzech odrębnych rat. Gdy w wyniku nawału prac i obowiązków przypadkowo pominiemy spłatę jednej z należności i nie uregulujemy jej w terminie, pozostanie po tym trwały ślad w naszej historii kredytowej. Takiej sytuacji unikniemy decydując się na kredyt konsolidacyjny. Bowiem płacąc tylko jedną ratę miesięcznie i obniżając koszt obsługi samego kredytu, nie musimy obawiać się, że umknie nam termin spłaty oraz, że zabraknie nam gotówki na kolejną ratę.

Zanim podpiszesz umowę o kredyt konsolidacyjny pamiętaj…

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak kolejne zobowiązanie finansowe, zatem nie wyciągnie nas ze spirali długów, które posiadamy. Jeśli nie jesteśmy w stanie ogarnąć domowego budżetu i wydajemy zbyt dużo w stosunku do swoich możliwości finansowych, konsolidacja zadłużenia będzie jedynie kolejnym obciążeniem. Ponadto oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest wyższa niż w przypadku standardowych kredytów i pożyczek, dlatego nie decydujmy się pochopnie na bank, z którym podpiszemy umowę. Przede wszystkim dokładnie sprawdźmy jakie jest oprocentowanie rzeczywiste kredytu konsolidacyjnego. Jedynie pełna analiza ofert banków oraz rozsądne gospodarowanie swoim budżetem sprawi, że poczujemy prawdziwą ulgę po skonsolidowaniu naszych zobowiązań finansowych.