Konsolidacja zadłużenia czyli wsparcie dla dłużników

Konsolidacja stanowi połączenie wielu zobowiązań finansowych w jedno z zachowaniem ujednoliconych stóp procentowych oraz jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty. Oferujący tego rodzaju rozwiązanie bank, spłaca za dłużnika jego kredyty i pożyczki. W ten sposób kredytobiorca jest winnych uregulować zobowiązanie jedynie owej instytucji bankowej. Okres spłaty oraz warunki kredytowania są ustalane na nowo, a klient zyskuje możliwość zwracania tylko jednej raty miesięcznie zamiast kilku. Wynikające z tego korzyści widać gołym okiem, lecz należy pamiętać, że konsolidacja to w istocie kolejne zobowiązanie finansowe, które winniśmy uregulować.

Łączenie długów w jeden kredyt

Kobieta w kapeluszu skacze po kamieniach na plaży
Konsolidacja odciąży Ciebie od wielu rat kredytów

Scenariusz pisany przez życie może być rozmaity. Polacy zadłużają się na potęgę, biorą jeden kredyt za drugim, niestety często postępując wbrew logice. Powszechnym stało się ubieganie o kredyt hipoteczny, jako że mieszkania w naszym kraju są niezmiennie drogie. Przy okazji spłacanej hipoteki często decydujemy się na kredyt gotówkowy np. na nowy samochód. Gdy do tego jeszcze dojdzie niespodziewany wydatek, wyjściem okazuje się pożyczka ratalna. W ten sposób zgromadziliśmy trzy zobowiązania finansowe. W ten sposób winniśmy spłacać trzy raty miesięcznie. Nie jest to wygodne, prawda? Bowiem należy pamiętać o uregulowaniu każdej z nich. Jedno potknięcie może skutkować naliczeniem karnych odsetek i negatywnym wpisem do Biura Informacji Kredytowej. Uniknięcie takiego scenariusza gwarantuje kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Zawierając umowę z bankiem na fuzję swoich zobowiązań finansowych uzyskujemy dłuższy okres kredytowania oraz sposobność zwrotu tylko jednej raty co miesiąc. Rata ta jest niższa od sumy dotychczas płaconych z tytułu posiadanych zobowiązań.

Lekka spłata jednej raty zamiast kilku

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest wsparciem, jednak nie wymaże długów

W istocie konsolidacja zadłużenia stanowi duże wsparcie dla kredytobiorców, jednak nie zwolni ich ze spłacania swojego długu. Wybierając ten rodzaj kredytu nasze zadłużenie zostało niejako skumulowane, lecz nie zniknęło, a nawet się nie zmniejszyło. Otrzymując dłuższy okres kredytowania nadal spłacamy swój dług, choć raty uiszczane co miesiąc na konto banku są niższe. Należy zatem pamiętać, że kredyt konsolidacyjny ułatwi uregulowanie swojego debetu, lecz w żaden sposób nie obniży jego całkowitej wielkości.