Koszty kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja zadłużenia ma przede wszystkim na celu obniżyć koszty obsługi kredytu konsolidacyjnego. Jest to metoda polegająca na połączeniu kilku niespłaconych zobowiązań finansowych w jedno. Kredytobiorca podpisuje umowę na kredyt konsolidacyjny z bankiem, który oferuje spłatę jego zadłużenia. W ten sposób zyskuje możliwość wydłużenia okresu kredytowania, a tym samym zmniejszenia miesięcznej raty kredytu. Choć wydaje się to idealnym rozwiązaniem, należy liczyć się z tym, że banki chcąc zarobić na konsumentach, będą oferowały wyższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

wyciągnięta dłońReklamujące się w internecie oferty banków pragną przykuć uwagę potencjalnych klientów proponując korzystne wartości oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Jednak wskazywane przez nie tzw. oprocentowanie nominalne lub zmienne w ciągu roku w pełni nie odzwierciedlają kosztów samego kredytu. Bowiem najważniejszym w tym wypadku wskaźnikiem jest roczna rzeczywista stopa procentowa (RRSO). To właśnie ten parametr przedstawia całkowity koszt kredytu, a nie tylko jego kapitału. Im wyższa jest wartość RRSO tym większy koszt kredytu a zależy przede wszystkim od okresu kredytowania oraz kwoty o jaką ubiega się konsument.

Oferty banków

  • Alior Bank – dla przykładowej kwoty 78 400 zł oprocentowanie rzeczywiste kredytu wynosi 7,57% a całkowita kwota do zwrotu wynosi 109 156,82 zł
  • T-Mobile Usługi Bankowe – tu dla przykładowej kwoty 53 000 zł RRSO równa się 13,75% a całkowita kwota do zwrotu 92 418,21 zł
  • Credit Agricole – dla kredytu w wysokości 32 600 zł RRSO wynosi 10%, całkowita kwota do zapłaty to 42 546,61 zł
  • Eurobank – kredyt w wysokości 38 700 zł przy RRSO 20,96%, a całkowita kwota do zwrotu wynosi 67 566,95

Pełną ofertę konsolidacji ze wskazaniem najtańszych produktów udostępniono przedstawia stworzony przez nas ranking kredytów konsolidacyjnych.

Choć wskaźnik RRSO jest najważniejszą wykładnią informującą kredytobiorców o kosztach, jakie ponoszą równie istotna jest maksymalna kwota kredytu oraz sam okresu jego spłaty. Bowiem dłuższy czas spłaty gwarantuje niższe miesięczne raty, lecz jednocześnie wzrastają odsetki. Właściwy wybór to taki, w którym te trzy składniki są zrównoważone i sprawiają, że wnioskowanie o kredyt jest opłacalne i korzystne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Menu