Kredyt a pożyczka konsolidacyjna

Kredytem określa się umowę, którą zawiera bank z kredytobiorcą w formie pisemnej pożyczka gotówkowa zaś, to udostępnianie na czas określony środków pieniężnych również objęte umową. Pożyczkodawcą mogą być w tym przypadku wszystkie podmioty, które mają zdolność do czynności prawnych a cel na który można przeznaczyć przyznane środki, nie musi zostać określony. Wśród kredytów dla osób fizycznych wyróżniamy: kredyt mieszkaniowy i konsumpcyjny.
Kredyt konsolidacyjny jest niejako połączeniem tych dwóch wymienionych rodzajów, który można podpisać w dowolnej instytucji bankowej oferującej konsolidację długu.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Oferta większości banków dotyczy kredytów konsolidacyjnych, zarówno hipotecznych jak i gotówkowych. Kwota kredytu konsolidacyjnego hipotecznego stanowi określony procent wysokość hipoteki, która stanowi jednocześnie zabezpieczenie nowego zobowiązania finansowego. Zwykle sięga maksymalnie do 80% wartości nieruchomości. Przy wyborze opcji kredytu konsolidacyjnego hipotecznego należy pamiętać, że przeznaczeniem części pozyskanych środków musi być spłata hipoteki, pozostałą sumę można wykorzystać na dowolny cel.

Zbliżenie na kalkulator
Pożyczka konsolidacyjna to szansa na połączenie różnorodnych zobowiązań finansowych

Przykłady banków oferujących kredyt konsolidacyjny hipoteczny:

  • Deutsche Bank – wysokość kredytu może sięgać do 70% wartości nieruchomości, z kolei na spłatę kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć z uzyskanych środków maksymalnie 30% kwoty kredytu konsolidacyjnego
  • Bank Pocztowy – wysokość kredytu może sięgać do 70% wartości nieruchomości (jeśli nie jest ona zabezpieczeniem samego kredytu) lub do 60 % (jeśli stanowi ona zabezpieczenie kredytu), 20% kredytu można przeznaczyć na dowolny cel
  • Eurobank – wysokość kredytu może sięgać do 70% wartości nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie
    mBank – wysokość kredytu może sięgać do 75% wartości zabezpieczenia
  • PKO BP – 60% wartości kredytu musi zostać przeznaczona na spłatę hipoteki, 40% można przeznaczyć na dowolny cel
  • Raiffeisen Bank – co najmniej 50% wartości kredytu musi zostać przeznaczona na spłatę hipoteki

Pożyczka i kredyt konsolidacyjny

Kredyt i pożyczka konsolidacyjna umożliwia połączenie wielu zobowiązań finansowych takich jak kredyty gotówkowe i ratalne, pożyczki, zadłużenia na karcie czy limity na koncie w jeden, które spłacany będzie w formie ratalnej. Wysokość comiesięcznej raty jest niższa niż suma rat z dotychczas zaciągniętych zobowiązań finansowych, które będą podlegały konsolidacji. Jednak w odróżnieniu od kredytu konsolidacyjnego hipotecznego nie wymagają one zabezpieczenia w postaci nieruchomości, a jej środki nie muszą zostać przeznaczone na spłatę tego zabezpieczenia. Ponadto klient może uzyskać dodatkową gotówkę i przeznaczyć ja na dowolny cel.