Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady
Dlaczego warto konsolidować długi? Połączenie kilku zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno nazywamy konsolidacją długu. Która wyróżnia się wydłużeniem okresu spłaty, jedną ratą oraz ujednoliceniem stopy procentowej. Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym kierowanym do osób, którym zależy na unormowanie własnych finansów i odzyskanie płynności finansowej.
Zalety kredytów konsolidacyjnych
Celem, który jest także korzyścią, jest obniżenie comiesięcznych kosztów związanych ze spłatą zobowiązań kredytowych. Do nich zaliczamy wszelkiego rodzaju kredyty gotówkowe, konsumenckie, hipoteczne, a także karty kredytowe i debety. Dla znakomitej większości Klientów pierwszą zaletą jest obniżenie miesięcznego zobowiązania przez wydłużenie okresu spłaty całej żądanej kwoty. W portfelu zainteresowanego automatycznie pozostaje więcej pieniędzy, a tym samym zostaje odzyskana zachwiana płynność finansowa. Istotnym atutem jest fakt, że konsolidacja zadłużenia powoduje zazwyczaj uwolnienie zdolności kredytowej, co umożliwia zaciągnięcie dodatkowego kredytu – ale uwaga, jest to rozwiązanie, które w globalnym ujęciu niejako powiększa nasze zadłużenie.Dogodny termin spłaty zobowiązania z tytułu kredytu konsolidacyjnego to kolejna z zalet, na którą warto zwrócić uwagę. Biorąc pod uwagę to rozwiązanie, kredytobiorca ma możliwość ustalenia terminu zapadalności, który będzie zbieżny z datą otrzymywanego wynagrodzenia lub innego świadczenia. W ofercie niektórych banków istnieje także możliwość wybrania dodatkowych opcji preferencyjnych pomagających w regulowaniu comiesięcznego zadłużenia. Należy do nich m.in. kilkunastomiesięczny okres karencji stosowany najczęściej w przypadku kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipoteką. Wymieniona hipoteka może działać na korzyść zainteresowanych tym produktem bankowym. Pozwala ona na skupienie w jednym produkcie większej ilości kredytów.
Wady kredytów konsolidacyjnych
Niższa rata ma swoje drugie oblicze, które wiąże się z podniesieniem wartości zadłużenia. Panuje tutaj bowiem zasada, że im dłuższa spłata zobowiązania, to, tym większe jego koszty. Często kredyt konsolidacyjny wiąże się z prowizją sięgającą nawet do 2 proc. wartości zadłużenia. Konsolidacja wiąże się także z wyższym oprocentowaniem. To dotyczy zarówno kredytów bez zabezpieczenia, jak i tych zabezpieczonych hipoteką. Co więcej, konsolidacja z hipoteką nie jest równoznaczna z ofertą, jaką możemy uzyskać w przypadku kredytów hipotecznych, a więc jest rozwiązaniem droższym. W przypadku kredytu niezabezpieczonego nieruchomością jego wysokość nie przekroczy kwoty oscylującej w okolicach 70 tysięcy złotych. Może się więc okazać, że bank nie obejmie produktem wszystkich zadłużeń. Częstym wymaganiem banków jest posiadanie właściwego zabezpieczenia (hipoteki) kredytu. Jeśli dojdzie do przeniesienia do innego banku kredytu hipotecznego oraz innych zobowiązań należy pamiętać, że nie otrzymamy oferty porównywalnej z tradycyjnym kredytem hipotecznym. Konsolidacja wiąże się z wyższą marżą, która najczęściej jest uzależniona od oszacowanego ryzyka.