Kredyt oddłużeniowy

Kobieta opiera się o barierkę w galerii handlowej
Niespłacone na czas kredyty to poważny problem wielu Polaków

Kredyt oddłużeniowy to zobowiązanie finansowe adresowane do osób posiadających spore długi a przez to niską zdolność kredytową. Przez to ostatnie rozumiemy możliwość konsumenta do zwrotu zaciągniętego długu w wyznaczonym terminie wraz z wszelkimi dodatkowymi opłatami jak prowizja czy odsetki. Szacuje się ją na podstawie wysokość dochodów, historii kredytowej, aktualnie spłacanych innych zobowiązań czy comiesięcznych wydatków klienta. Jest to najważniejszy parametr decydujący o prawdopodobieństwie przyznania i wysokości samego kredytu. Dlatego osoby zadłużone, których predyspozycja finansowa do uregulowania kolejnego zobowiązania jest bardzo niska nie uzyskają jakiegokolwiek wsparcia finansowego w postaci pożyczki czy kredytu od instytucji bankowych. Gdzie w takim razie szukać pomocy? Wsparciem może być kredyt oddłużeniowy.

Kredyt konsolidacyjny a oddłużeniowy

Chociaż często stosuje się termin kredyt konsolidacyjny zamiennie z kredytem oddłużeniowym, to tak naprawdę dwa różne produkty finansowe. Konsolidacja zadłużenia stanowi połączenie posiadanych zobowiązań w jeden kredyt z możliwością płacenia pojedynczej raty zamiast kilku dotychczas regulowanych co miesiąc. By otrzymać kredyt bądź pożyczkę konsolidacyjną w banku wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa. Ponadto banki nie świadczą konsolidacji chwilówek. Oferują je natomiast niektóre firmy spoza ów sektora jak Kredyt123 czy Hanza Finanse.

Kredyt oddłużeniowy ma podobny charakter do konsolidacyjnego, ale zwykle koszt takiego zobowiązania jest wyższy. Takie rozwiązanie proponują firmy prywatne i korzystają z niego osoby nadmiernie zadłużone.

Kredyt oddłużeniowy – na czym polega

Jak już wspomniano wcześniej kredyt oddłużeniowy to produkt dla dłużników mających problem z uregulowaniem swoich zobowiązań finansowych w terminie. W wyniku czego ich dług rośnie a w bazach gospodarczych pojawia się negatywny wpis. Instytucja, która udziela kredytów oddłużeniowych musi zapoznać się z aktualną sytuacją finansową potencjalnego klienta. Dlatego wymaga od niego przedstawiania swojej historii kredytowej, zaświadczeń o dochodach oraz wysokości aktualnie spłacanych zobowiązań. Jest to proces dość skomplikowany. Następnie oferuje ze swojej strony kredyt na spłatę wszystkich zaległych zobowiązań i tu cała procedura jest analogiczna do kredytu konsolidacyjnego. Z tą jednak różnicą, że ten pierwszy mogą uzyskać osoby z negatywną historią kredytową podczas gdy konsolidacja kredytów przeznaczona jest jedynie dla kredytobiorców z „czystym” kontem w bazach gospodarczych.