Najtańszy kredyt studencki

Szeroka dostępność różnych kierunków studiów oraz możliwość zdobycia wyższego wykształcenia sprawia, że wiele młodych osób po maturze decyduje się aplikować na wyższą uczelnie. Prestiż, nowe znajomości oraz doskonalenie się to główne zalety studiowania w kraju bądź za granicą. Jednak utrzymanie się podczas uczęszczania na zajęcia uniwersyteckie, a co za tym idzie wynajem mieszkania oraz zakup potrzebnych podręczników stanowią niemały problem dla wielu młodych ludzi. Chcą realizować swoje marzenie, dlatego wyjeżdżają na uczelnie oddalone od miejsc zamieszkania, a żeby móc normalnie funkcjonować podejmują pracę, niestety z niezbyt sowitym wynagrodzeniem. Niskie dochody oraz fakt bycia studentem bywa niekorzystny dla wizerunku rzetelnego kredytobiorcy. Dlatego banki często odmawiają udzielenia zobowiązań finansowych młodym Polakom. Aby wspomóc finansowo studentów stworzono specjalny program finansowy, którym jest korzystnie oprocentowany tani kredyt studencki.

Studentka robi notatki
Tani kredyt studencki da wielu młodym ludziom lepszy start na przyszłość

Najtańszy kredyt studencki

Nowy kredyt studencki jest produktem, o który można się ubiegać od 20 października 2018 roku. Proponują go Bank PEKAO, PKO Bank Polski oraz BPS. Każda z ofert nieco się różni, lecz ich wspólnym mianownikiem są niskie koszty obsługi zobowiązania finansowego.

Kto może aplikować o kredyt?

Aby wnioskować o kredyt konieczne jest posiadanie statusu studenta. Klienci mogą uczęszczać na studia I (licencjat), II (magisterium) lub II stopnia (doktorat), natomiast ich miesięczny dochód nie może przekroczyć 2 500 zł na członka rodziny. Tak postawione warunki wydają się zupełnie odmienne od tych, jakich wymaga się od przeciętnych konsumentów (odpowiada zdolność kredytowa). W przypadku, gdy rodzice uzyskują zbyt niskie dochody by móc zapewnić poręczenie kredytu, to zrobi to Banku Gospodarstwa Krajowego.

Uregulowanie zobowiązania finansowego

Student uzyskuje w roku akademickim (z wyjątkiem wakacji) co miesiąc ustaloną wcześniej stawkę kredytu, najczęściej kilkaset złotych. Od podpisania umowy kredytowej ma 2 lata na znalezienie pracy by w przyszłości spłacić dług. Jest on jednak atrakcyjnie oprocentowany, więc raty są niewygórowane.
Dodatkowo istnieje możliwość umorzenia spłaty połowy kredytu. Scenariusz ten dopuszczalny jest jedynie wtedy, gdy kredytobiorca ukończy swoje studia w 1% absolwentów z najlepszymi wynikami. Gdy z kolei znajdzie się w 5% najlepszych studentów, nie będzie miał w obowiązku zwracać 35% długu. W przypadku pojawienia się w gronie 10% prymus, będzie to o 20% mniej kredytu do spłaty.
Gdy pojawią się jakiekolwiek trudności z uregulowaniem rat w wyznaczonym terminie, istnieje możliwość ich zmniejszenia lub czasowego zawieszenia ich spłaty.