W jakim banku najlepiej zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo korzystnym i praktycznym rozwiązaniem dla osób, które posiadają kilka kredytów, często w różnych bankach. Połączenie ich w jeden kredyt z wydłużonym okresem spłaty oraz z nowym, często niższym oprocentowaniem, pozwala osiągnąć wiele korzyści. Na rynku finansowym dostępne są dwa rodzaje tego typu kredytów. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest przyznawany na krótszy okres i nie wymaga jakiegoś zabezpieczenia. Z kolei ma wyższe oprocentowanie. Takim kredytem można wygodnie spłacać kredyty samochodowe, gotówkowe lub zadłużenie na karcie kredytowej. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wyróżnia się niższym oprocentowaniem i dłuższym czasem spłaty, ale hipoteka stanowi jego zabezpieczenie. Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie kredyt mieszkaniowy jest jednym ze spłacanych zobowiązań.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

  • Uporządkowanie zobowiązań finansowych, co jest szczególnie ważne w przypadku posiadania kilku kredytów. Wszelkie zobowiązania finansowe z banków można przenieść do jednego, co mocno ogranicza rozmaite formalności.
  • Wygoda, ponieważ nie trzeba pamiętać o różnych terminach, a także kwotach do zapłaty. Im więcej do zapamiętania, tym łatwiej coś pominąć, a każda zwłoka w spłacie wiąże się z problemem odsetek.
  • Poprawa sytuacji finansowej, poprzez odciążenie budżetu domowego ze zbyt wysokich rat, które zaczynają przekraczać możliwości finansowe. Jednocześnie unika się wpadnięcia w spiralę zadłużenia, aby poprzez kolejne kredyty lub pożyczki regulować swoje powinności.
  • Niekiedy również dodatkowe środki finansowe na dowolny cel konsumpcyjny w ramach kredytu konsolidacyjnego.
Przytulona para
Wybór odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego przyniesie nam dużą ulgę

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Podjęcie ostatecznej decyzji musi zostać poprzedzone dokładnym sprawdzeniem wszelkich kosztów związanych z owym kredytem. Kilka czynników jeszcze szczególnie istotnych:
1. Okres kredytowania
Ten czynnik dla wielu osób może być kluczowy, ponieważ dłuższy okres kredytowania zawsze wiąże się ze zmniejszeniem kwoty raty miesięcznej. Dłuższy okres kredytowania pociąga za sobą bowiem niższą wartość parametru RRSO.
2. Maksymalna kwota kredytu
Teoretycznie nie ma ograniczeń w kwestii ilości wszystkich kredytów wchodzących w skład jednego kredytu konsolidacyjnego, jednak na pewno trzeba pamiętać, iż kredyty z wyjątkowo niskim oprocentowaniem oraz brane na jakichś zasadach specjalnych nie opłaca się za bardzo brać w konsolidację. Maksymalna kwota będzie wyższa w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych i sięga zwykle od 70 do 80% wartości nieruchomości.
3. Prowizja od kredytu
Wysokość prowizji, w zależności od banku, jest zmienna. Oczywiście chcąc zachęcić potencjalnych klientów wprowadzane są różne promocje, które wskazują na niższe prowizje kredytu. Z drugiej strony może to się wiązać z podwyższeniem innych kosztów lub koniecznością wykupu ubezpieczenia.
4. Oprocentowanie
Wysokość oprocentowania najczęściej jest ustalana na podstawie określonych warunków i wysokość pozostaje uzależniona od podjętych już wcześniej zobowiązań. Ponadto należy skupić się na Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania (RRSO). I jeszcze jedno – niższe procentowanie nie musi wiązać się z niższymi kosztami kredytu konsolidacyjnego. Pozostają jeszcze kwestie ubezpieczenia, ewentualnych dodatkowych opłat za prowadzenie konta bankowego, a w przypadku hipoteki nieruchomości, także koszty związane z wyceną lokalu oraz zapisem w księdze wieczystej.

W jakim banku najlepiej zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wysokość raty zależy od wielu czynników. Właśnie, dlatego warto zapoznać się z dokładną ofertą danego banku z uwzględnieniem specyfiki konkretnego przykładu. My proponujemy skorzystanie z rankingu kredytów konsolidacyjnych dostępnego na naszej stronie internetowej.
Może okazać się, że w jednym banku mamy oferowane niższe oprocentowanie, ale pozostałe koszty mocno zawyżają ostateczną ratę. Natomiast w innym banku oprocentowanie może być wyższe, jednak brak innych kosztów sprawia, że rata jest niższa. Na pewno dobrym pomysłem jest również prośba o kalkulację w banku, w którym mamy konto osobiste i jesteśmy stałym, wypłacalnym klientem. Każdy przypadek jest przecież inny i na pewno nie należy kierować się jedynie reklamami, lecz rzetelnie sprawdzić kilka ofert