Nowa ustawa o kredycie hipotecznym

W lutym 2017 roku sejm przyjął nową ustawę o kredycie hipotecznym, której głównym celem jest ochrona konsumentów przed nierzetelnymi pośrednikami oraz agentami kredytu hipotecznego. Ma ona także wprowadzić regulację do zasad udzielania kredytów hipotecznych. Już w marcu ustawę poparł senat i od tego czasu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ma sześć miesięcy na zarejestrowanie wszelkich pośredników kredytowych. Czy rzeczywiście będą to pozytywne zmiany dla kredytobiorców?

Koniec z kredytami oferowanymi przez firmy pożyczkowe?

Podczas prac nad ustawą w sejmie toczyła się dyskusja na temat słuszności udzielania kredytów przez firmy pożyczkowe, czego wynikiem stało się rozwiązanie uprawniające jedynie banki i SKOK-i do udostępniania konsumentom kredytów hipotecznych. Ma to na celu zapewnienie parasolu ochronnego klientom, którzy będą mogli zawierać uczciwe a przede wszystkim spójne umowy. Pośrednicy kredytowi oraz firmy udzielające kredytów lub pożyczek pod zastaw nieruchomości będą z kolei musieli uzyskać od KNF zezwolenie na wykonywanie swojej pracy. Ponadto wymagany będzie specjalny egzamin, który dotyczyć ma wszystkich pośredników kredytowych pracujących w branży by jedynie kompetentne osoby z wiedzą kredytową mogły radzić w sprawach związanych z niniejszym tematem.

Prawda i jeszcze raz prawda

Kolejnym zmianom wg ustawy o kredycie hipotecznym mają podlegać także… reklamy tych usług. Niejednokrotnie czytamy w internecie lub słuchamy w mediach o opłacalnych kredytach z niskim oprocentowaniem. Gdy zaś zdecydujemy się na podpisanie umowy, okazuje się, że istotne informacje “schowano” przed nami drobnym druczkiem. Ustawodawcy uważają, że reklamy wprowadzają konsumentów w błąd nastawiając ich na niższe koszty kredytów niż te, które obowiązują w rzeczywistości. Każdy klient powinien mieć dostęp do rzetelnych porównywarek kredytów, które będą zawierały najważniejsze dane dotyczące kosztów, jaki poniesie kredytobiorca.

Szybciej znaczy lepiej

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym wpłynie również na szybkość decyzji kredytowej. Obecnie czas oczekiwania w zależności od instytucji bankowej wynosi od 3 do 8 tygodni. Po wprowadzeniu zmian zapowiadanych przez sejm, banki będą miały maksymalnie 7 dni na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu, umowa kredytowa zaś powinna zostać podpisana po kolejnych 14 dniach od powiadomienia klienta o decyzji kredytowej.

One thought on “Nowa ustawa o kredycie hipotecznym

  • 27 sierpnia 2018 o 13:49
    Permalink

    Przyznam, że spodziewałem się informacji na temat tego czy ułatwiono dostęp do kredytów hipotecznych ponieważ w moim odczuciu z każdym rokiem jest gorzej.

Możliwość komentowania została wyłączona.