Kredyt i leasing dla firm – jaką umowę podpisać?

Kredytem określamy umowę zawartą miedzy konsumentem i instytucja udostępniającą mu określoną kwotę pieniędzy, które spłata rozłożona jest w ratach w comiesięcznych odstępach czasu. Leasing to również umowa, w które leasingodawca czyli osoba finansująca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania rzeczy podlegającej leasingowi na określony w umowie czas pod warunkiem, że korzystający będzie uiszczał comiesięczne raty leasingowe. Leasing najczęściej kojarzy się z zakupem nowego samochodu, ale mogą jemu podlegać zarówno przedmioty inwestycyjne jak i nieruchomości.

Główne zalety leasingu w porównaniu do kredytu

napis leasingPodstawowymi plusami tego procesu są przede wszystkim uproszczone procedura ubiegania się o dany przedmiot oraz możliwość odjęcia od jego wartości podatku VAT. Zaopatrują się na to rozwiązanie głównie firmy, które kupują samochody dla swoich pracowników czy biura pod inwestycje. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mają większe szanse na umowę leasingową niż kredytową. Bowiem ta ostatnia może zostać podpisania dopiero, gdy przedsiębiorca prowadzi swoją działalność od narzuconego przez dany bank okresu czasu. W przypadku jednoosobowej działalności jest to z reguły kilka miesięcy, dla większych firm ten okres może być odpowiednio wydłużony. Ponadto w wielu przypadkach przy umowie leasingowej nie wymagane jest zebranie tylu dokumentów ile w przypadku umowy kredytowej (wszelkie księgi przychodów i rozchodów, zaświadczenia z ZUS oraz US). Procedura ta jest znacznie uproszczona, a sama decyzja może zostać już ogłoszona kilkanaście minut po złożeniu wniosku.

Leasing finansowy

Jest najbardziej zbliżony do kredytu czy pożyczki, o jaką możemy ubiegać się w banku. Podobnie jak w przypadku zobowiązania finansowego, które udziela instytucja finansowa, tak i tutaj musimy spłacać comiesięczne raty. każda taka rata zawiera w sobie zarówno część kapitałową jak i odsetkowa. Leasing finansowy ma charakter umowy cywilno-prawnej.

Leasing operacyjny

Stanowi znacznie częściej częściej wybieraną przed przedsiębiorców opcję. Leasing operacyjny to inaczej leasing usługowy i jest prawem do użytkowania różnych składników majątku trwałego. Mogą to być samochody (osobowe i ciężarowe), nieruchomości, sprzęt komputerowy, urządzenia, maszyny oraz inny sprzęt specjalistyczny.

Leasing oferowany przez banki

Getin Bank proponuje finansowanie zakupu pojazdów lub nowego sprzętu dla firm. Mogą to być samochody użytkowe, zarówno nowe jak i używane, specjalistyczny sprzęt rolniczy, medyczny czy też maszyny bądź urządzenia rolnicze lub budowlane. Okres trwania umowy się aż 84 miesięcy. Do aplikowania o leasing wystarczy:

  • dowód osobisty przedsiębiorcy lub reprezentanta spółki
  • numer NIP

Leasing dla firm w ING Banku Śląskim to możliwość wyboru leasingu operacyjnego lub finansowego, minimum formalności oraz szybka decyzja o jego przyznaniu. Dostępne programy leasingowe są następujące:

  • Program ING Auto – samochody osobowe i dostawcze do 3,5 ton; finansowanie do 60 miesięcy na maksymalnie 700 000 zł
  • Program ING Truck – samochody ciężarowe, ciągniki, przyczepy oraz naczepy; finansowanie do 60 miesięcy na maksymalnie 700 000 zł
  • Program ING Agro – urządzenia rolnicze; finansowanie do 84 miesięcy

Bank PEKAO S.A. proponuje swoim klientom leasing na środki transportu, maszyny, urządzenia specjalistyczne, sprzęt IT, aparaturę medyczną czy nieruchomości. Waluta udzielanego kredytu to PLN lub Euro, a procedury ubiegania się o leasing zostały uproszczone. Czas oczekiwania na decyzje wynosi maksymalnie 24 godziny. W ofercie Banku znajdują się:

  • Auto Leasing 24 – samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony oraz motocykle
  • Transport Leasing – samochody dostawcze powyżej 3,5 tony; ciągniki, przyczepy i naczepy
  • Leasing maszyn i urządzeń
  • Medyk Finanse – czyli oferta leasingowe skierowana między innymi do prywatnych szpitali, przychodni, NZOZ, aptek czy firm medycznych

Jeśli prowadzicie firmę, którą należy wyposażyć już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej leasing jest najlepszym wyjściem. Cechuje się bowiem znacznie uproszczoną procedurą oraz brakiem progu narzucającego minimalną działalność przedsiębiorstwa.