Poczuj się lekko…

Kredyt konsolidacyjny stanowi wsparcie dla osób zadłużonych. Wspomaga ich w spłacie wielu zaciągniętych zobowiązań. Prawdziwą ulgą jest regulować co miesiąc jedną ratę zamiast kilku. Ponadto każdy, kto planuje skorzystać z opcji łączenia swoich długów, może wydłużyć okres spłaty, zyskując dłuższy czas na minimalizowanie swoich obciążeń. Konsolidacja zadłużenia posiada wiele zalet, jednak nie z drugiej strony, nie stanowi środka zaradczego na utratę płynności finansowej. Jeśli zatem masz problem ze spłatą zobowiązań, to kredyt konsolidacyjny nie pozbawi Ciebie tego kłopotu. Rozwiązaniem jest jedynie rozsądne gospodarowanie domowym budżetem. Fuzja zadłużenia jedynie odciąża nas od spłaty wielu rat oraz umożliwia rozłożenie tej spłaty w dłuższym czasie.

Kiedy zaufać a kiedy zrezygnować z konsolidacji zadłużenia

Liczenie na kalkulatorze
Czy kredyt konsolidacyjne jest dla Ciebie?

Oczywiście konsolidacja dotychczasowych zobowiązań finansowych nie jest rozwiązaniem na uniknięcie ich spłaty. To ponowna pożyczka pieniędzy, lecz tym razem od jednego banku. Sprawia, że jest nam wygodniej zwracać swój dług, ale nie zmniejszy go, ani tym bardziej nie wyzeruje. Dlatego należy dokładnie rozważyć decyzję o kredycie konsolidacyjnym. Poniżej kilka wskazów dla konsumentów, którzy biorą pod uwagę konsolidację swoich zobowiązań finansowych.

Kredyt konsolidacyjny to dobra decyzja, jeżeli:
  • masz do spłaty wiele zobowiązań, które regularnie zwracasz
  • potrzebujesz więcej czasu na uregulowanie długu
  • posiadasz zdolność kredytową na spłatę skonsolidowanych zobowiązań
  • pragniesz uwolnić się od wielu rat kredytów i pożyczek
Kredyt konsolidacyjny może okazać się błędnym posunięciem, jeżeli:
  • grozie Tobie utrata płynności finansowej
  • spóźniasz się ze spłatą swoich rat, bądź zaprzestałeś ich zwrotu
  • nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej do uzyskania konsolidacji (choć w tym przypadku wniosek o kredyt zostanie odrzucony)

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak nasza sytuacja finansowa będzie wyglądała w przyszłości. Czy utrzymamy obecne stanowisko w pracy? Czy stopy procentowe nie pójdą w górę? A może przydarzy nam się coś niespodziewanego, co pociągnie za sobą kolejne koszty? Jeśli pojawią się jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że może nastąpić destabilizacja finansowa, lepiej jest uregulować zobowiązania bez ich spajania w jeden kredyt konsolidacyjny.