Wakacje kredytowe – co to takiego?

Podczas wnioskowania o kredyt w instytucji bankowej jesteśmy weryfikowani pod kątem naszej zdolności do spłaty długu w danym terminie. Wymagane są odpowiednie dokumenty potwierdzające dochód, które pozwolą oszacować, jaką wysokość kredytów bank może nam zaproponować. Ponadto, analizie podlega również historia kredytowa w bazach gospodarczych oraz Związku Banków Polskich, bowiem każdy bank chce uzyskać pewność, że pożyczkobiorca jest w istocie wiarygodnym klientem. Gdy przechodzimy przez procedurę badania zdolności kredytowej uzyskujemy wstępną pozytywną lub odmowną odpowiedź w sprawie udzielenia zobowiązania finansowego. Interesuje nas jednak tylko ta pierwsza opcja. Klient otrzymał kredyt, gdyż pozwoliła na to jego zdolność do spłaty zobowiązania. Jednak podczas okresu kredytowania mogą pojawić się różne trudności, jak choćby zwolnienie z pracy czy nagły wypadek losowy, co może skutkować utratą płynności finansowej. Wówczas kredytobiorca może czasowo zawieść spłatę rat, co określane jest jako wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Wakacje kredytowe to czasowe zawieszenie spłat rat z tytułu posiadanego zobowiązania finansowego. Może to być okres jednego miesiąca lub kilku w ciągu roku. Niektóre banki oferują jednorazowe wakacje kredytowe, inne zaś mają do zaproponowania kilkukrotne wstrzymanie od spłaty długu. Ponadto zawiesić można całą ratę kredytu, na którą składają się zarówno koszty jego obsługi jak i kapitał lub tylko samą kwotę kapitału. Oczywiście wszelkie warunki spłaty pozostają niezmienione. Takie czasowe odroczenie zwrotu zobowiązania nie ma wpływy na historię kredytową klienta. Jest to umowa między nim a danym bankiem, która nie odnotowana w żadnym z biur gospodarczych. Bank ustala także od jakiego momentu będą przysługiwać konsum kredytowe. Zwykle dostępne są już po pół roku systematycznej spłaty długu. Czasem spotykamy się z terminem karencja, który nie ma nic wspólnego z zawieszeniem zwrotu rat kredytu. Jest to termin jaki upłynął od chwili zawarcie umowy z bankiem do momentu wpłaty pierwszej raty.

Wakacje kredytowe powinny służyć nam jedynie w momencie, gdy pogorszyła się nasza sytuacja materialna. To nie jest czas na realizację swoich zachcianek bowiem nie unikniemy spłaty kredytu.